Kütahya 1 Şubesi

KURUCU ŞUBE BAŞKANIMIZ SADIK CEYLAN AHİRETE İRTİHAL ETTİ

Kadim şehir Kütahya’mızda, Türkiye’nin son çeyrek asrında yaşanan değişim ve dönüşüme doğrudan etki eden, ülkemizde demokratik teneffüs ortamının oluşmasına; örselenen kültür ve medeniyetimizin yeniden ihyasına ve geleceğimizin inşaasına öncülük eden  ülkemizin en büyük emek hareketi olan Eğitim-Bir-Sen’in Kütahya Şubesi kurucu başkanı değerli büyüğümüz, hocamız Sadık Ceylan’ı kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz.  

Kütahya, yerli ve milli bir izlek çerçevesinde ortaya çıkan her harekete kucak açmış müşfik bir anne gibidir. Eğitim-Bir-Sen’in 14 Şubat 1992 tarihinde kuruluşunun ardından, 15 Haziran 1992 ‘de Merhum Başkanımız Sadık Ceylan öncülüğünde kuruluş yetkisi alan Kütahya Şubemiz, Eğitim-Bir-Sen’in taşra örgütlenmesinin öncülerindendir.

Sendikanın yabancılandığı bir çevrede, bir hareketi başlatmak ve bu alanın mutlaka sahiplenilmesi gerektiğini bu çevreye kabullendirmek kadar, memur sendikacılığının yasal bir zemininin bulunmadığını ifade ederek yollarına barikat kuran bürokrasinin engellerini aşma zahmetiyle de karşı karşıya kalmıştır. Hareketin duyduğu maddi kaynağı yol arkadaşlarıyla birlikte çocuklarının rızıklarından ayırarak oluşturdukları fondan karşılamışlardır.

Sadık Ceylan başkanım, aynı zamanda avukat da olmasının verdiği özgüven ve dirayetle bütün şimşekleri üzerine çeken ve dalgakıran hüviyetiyle ön açan bir misyon üstlenmiştir. Sadık Ceylan’ı ifade eden kelimeler, samimiyettir, mülayemettir. Onun döneminde, kuruluşa ilişkin bütün prosedürler yerine getirilmiş, Genel Kurul’lar gerçekleştirilmiş, ilk üyeler kaydedilmiş, aidatlar toplanmış; Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şubesi onun ellerinde bir kurum olarak vücuda gelmiştir. Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şubesi’nin kuruluşuna ilişkin bütün belgelerin arşivlenmiş olmasını da onun avukat titizliğine borçluyuz.

1949 yılında Kütahya Merkez Akoluk Köyü’nde doğan Sadık Ceylan Bursa İmam-Hatip Okulu ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirerek 1975’te Eskişehir‘de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak çalışma hayatına başladı.1978’de Kütahya İmam Hatip Okulu’na Meslek Dersleri öğretmeni olarak tayin oldu. Bu sırada daha önce kazandığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1979 yılında mezun oldu.

1980 ‘de  Kütahya Lisesi’ne Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak atandı. 1981 yılının Ocak ayında da avukatlığa başladı. Avukatlık kanununda 2002 yılında yapılan değişikliğe kadar hem öğretmen hem de avukat olarak 16 yıl çalışan Sadık CEYLAN, 15 Haziran 1992’de Eğitim Bir-Sen Kütahya Şubesi’ni kurdu ve 3 yıl şube başkanlığı görevini yürüttü. 1996 yılının Temmuz ayında öğretmenlikten emekli oldu. Sadık Ceylan vefatına dek  avukatlığa devam etti.

Ebediyete irtihal etmiş bulunan Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan ve Genel Başkan Yardımcımız Erol Battal olmak üzere, Kütahya Şubemizin kuruluş ve yükselmesinde büyük emekleri olan Mustafa Yücel ve Abdullah Uçan ağabeylerimize, Tavşanlı Temsilciliğimizin Kurucusu Yasin Çetin hocamıza ve beka âlemine göçmüş bulunan diğer bütün üyelerimize ve 12 Aralık 2020 Cumartesi günü kaybettiğimiz Kurucu Şube Başkanımız kıymetli büyüğümüz, hocamız Sadık Ceylan’a yüce rabbimizden rahmet niyaz ediyoruz.