Kütahya 1 Şubesi

Tavşanlı'da 2. Kitap Okuma Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi

Eğitim-Bir-Sen Tavşanlı Temsilciliği tarafından gerçekleştirilen Kitap Okuma Yarışması Ödül Töreni, Kütahya Şube yönetimi, vali, milletvekili ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.


İki kategoride ilk 20’ye giren öğrencilere dizüstü bilgisayar, cep telefonu, tablet, bisiklet, kol saati, çeyrek altın, gram altın, hediye çeki, CD ve kitap seti hediye edildi. 


Dereceye giren öğrencilerin ödülleri, Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu ve ilçe protokolü tarafından takdim edildi.


Törende konuşan Vali Şerif Yılmaz, “Bizlerin en büyük eksikliği kitap okumaktır. Yurt dışına çıktığımızda insanların yolda yürürken, yürüyen merdivende dahi ellerinde kitap okuduklarını gördüğümüzde, niye bizim insanımızın kitap okumadığını ve okuyan bir kültürden neden uzaklaştığımızı sorguluyoruz. Okumamak, bizleri maalesef rekabet edebileceğimiz ülkelerden ve insanlardan geride bıraktı. Eğitim-Bir-Sen’in düzenlemiş olduğu bu yarışmanın sloganı ‘Okuyoruz ve Okutuyoruz.’ Bu ülkede yıllarca yapmadığımız şeyleri başkalarının yapmasını istedik. Bizler onun için hem okuyalım hem öğretelim hem okutalım, sonunda bu manevi ödüllerle ödüllendirelim. Çok maddi değeri olmasa bile ödüller teşvik içindir. Ayrıca sendika tarafından tertip edilen bu yarışmaya katılarak ödül alamayan öğrencilerimizi ve ailelerini de tebrik ediyorum. Bu organizasyon içerisinde bin 440 öğrencinin yer aldığını öğrendim, önümüzdeki yarışmalarda bu sayının daha da artmasını diliyorum” dedi.


Milletvekili Hasan Fehmi Kinay ise, bir sendikanın gençlerin kitap okuması ve gelecek nesillerin inşası için böyle bir çabaya girmesinin takdire şayan olduğunu ifade ederek, “Bu yarışma tüm Türkiye’ye örnek olacak bir yarışma. Bu vesile ile Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şube Başkanı Kamil Uçan’ı ve Tavşanlı Temsilcisi Mesut Kocaman’ı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.
Programda, Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şube Başkanı Kamil Uçan ve Tavşanlı Temsilcisi Mesut Kocaman da birer konuşma yaparak, desteklerinden dolayı yarışma ana sponsorları Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ve Tunçbilek Belediye Başkanı Agah Aşkın’a teşekkür etti. Yarışmada Esrarname adlı kitabı yer alan Kütahyalı yazar Ayfer Kafkas’ın da katıldığı ödül töreninde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.


Ödül törenine, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, AK Parti 22. Dönem Milletvekili Alaaddin Güven, İl Emniyet Müdürü Mehmet Gülnaz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hamdi Sarıöz, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Küçükçakır, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Demir, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Tavşanlı İlçe Emniyet Müdürü Saffet Özdemir, Tunçbilek Belediye Başkanı Agâh Aşkın ve davetliler katıldı.


Tavşanlı genelinde ortaokul ve lise öğrencileri arasında gerçekleştirilen ve bu yıl ikincisi düzenlenen Kitap Okuma Yarışması Sınavı 24 Mayıs 2014 Cumartesi günü gerçekleştirilmişti. Toplam bin 440 öğrencinin katıldığı sınavda, ortaokul ve lise öğrencileri, okudukları 10 kitap üzerinden sorulan 100 soruya cevap vermişti